Pracodawco - Refundowane szkolenia dla pracowników w ramach KFS

Print Drukuj
Refundowane szkolenia dla pracowników w ramach KFS
 
Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu wkrótce rozpocznie kolejną edycję naboru wniosków przedsiębiorców, którzy chcą podnieść kwalifikacje swoich pracowników poprzez skorzystanie ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Na jednego pracownika kwota bezzwrotnej pomocy na podniesienie kompetencji zawodowych może sięgać nawet 15 tysięcy złotych ! A złożenie wniosku jest banalnie proste.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy to instrument znany od lat. Głównym celem jego powołania i działania jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące, których kompetencje nie nadążają za wciąż rozwijającą i ewoluującą gospodarką.
Przykłady ? Niewielka firma produkcyjna dostarczająca dotychczas swoje wyroby wyłącznie na rynek polski, pozyskała kontrakt na sprzedaż swoich artykułów na rynki czeski oraz niemiecki. Ale w firmie nikt nie mówi ani po czesku ani po niemiecki. Właściciel może więc wystąpić do sosnowieckiego Powiatowego Urzędu Pracy o sfinansowanie dla wybranych pracowników intensywnego kursu nauki tych języków. Inny przykład to firma transportowa, która dynamicznie się rozwija; właściciel kupuje, nowe, większe samochody, ale jego kierowcy mają tylko uprawnienia na kategorię „B", a nowe auta wymagają kategorii „C". Przedsiębiorca może więc wystąpić o sfinansowanie dla swoich kierowców dodatkowego szkolenia, którego koszty zostaną zrefundowane z Funduszu Szkoleniowego.
- Wiele osób obawia się, że procedura pozyskiwania środków na szkolenia jest bardzo skomplikowana. Nic bardziej mylnego. Wszystkie szczegółowe informacje są na naszej stronie internetowej, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do konsultacji  – mówią pracownicy PUP w Sosnowcu.
Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dla mikro przedsiębiorstw, czyli tych, które zatrudniają nie więcej niż 10 osób, refundowanych jest 100 procent środków na szkolenia. W przypadku większych firm jest to 80 procent. Co ciekawe – a o czym przedsiębiorcy często nie wiedzą, z pieniędzy tych można szkolić także obcokrajowców, w naszym przypadku Ukraińców, którzy niektórych firmach stanowią już blisko połowę wszystkich zatrudnionych.
Przedsiębiorcy często pytają się o ograniczenia w pozyskiwaniu pieniędzy z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Praktycznie ich nie ma poza oczywistymi wyjątkami, jak na przykład szkoleń BHP dla nowo przyjętych pracowników, kursu pierwszej pomocy medycznej czy przekazaniu informacji o ochronie danych osobowych. Obowiązki tych szkoleń, zgodnie z wolą ustawodawcy, leżą po stronie pracodawcy. Z pieniędzy tych nie można także finansować wyjazdów na kongresy czy imprezy integracyjne. Ostatnią poważną barierą w zdobyciu tych środków jest uczciwość i rzetelność pracodawcy. Po ten instrument pomocowy nie może sięgać żaden pracodawca, który zalega z wypłatami dla swoich pracowników albo nie reguluje zobowiązań cywilno-prawnych i nie płaci np., składek ZUS.
Specjaliści ds. rynku pracy twierdzą, że w dobie pandemii i wymuszonym przez nią zmian w gospodarce, których skutków nie jesteśmy jeszcze w stanie ocenić, takie instrumenty jak Krajowy Fundusz Szkoleniowy będą cieszyć się coraz większym powodzeniem. Wiedza i nowe kompetencje dla wielu osób, w nowej, pocovidowej rzeczywistości, mogą stać się jedyną szansą na utrzymanie miejsca pracy.