CZY STAŻ TO ZATRUDNIENIE?

Print Drukuj


Staż zawodowy jest jedną z form "parazatrudnienia", dzięki której bezrobotni mają możliwość nabycia nowych umiejętności oraz doszkolenia się w interesującej ich branży. Istnieją jednak pewne podobieństwa do „tradycyjnie" rozumianego zatrudnienia:

  • Bezrobotny podczas stażu zawodowego ubezpieczony jest w ramach ubezpieczenia rentowego, emerytalnego oraz wypadkowego.

  • Stażysta nie ma możliwości korzystania z ubezpieczenia chorobowego, dlatego też, nie może być mu wypłacony zasiłek chorobowy - jeśli stażysta w czasie stażu pójdzie na zwolnienie lekarskie, to zachowuje w tym czasie prawo do pełnego stypendium stażowego. Jest ono wypłacane przez powiatowy urząd pracy, który skierował go na staż, a nie przez ZUS, tak jak w przypadku zasiłku chorobowego wynikającego z niezdolności do pracy pracownika. L4 w czasie stażu nie ma zatem wpływu na wysokość stypendium stażowego.

  • Podczas trwania stażu zawodowego z Urzędu Pracy nie dochodzi do nawiązania stosunku pracy między firmą a stażystą, jednak pomimo tego za każdy miesiąc stażu, stażysta otrzymuje „wynagrodzenie za pracę", a dokładnie pieniężne stypendium.

  • Stażysta podejmujący się stażu z Urzędu Pracy musi odbyć szkolenie z zakresu BHP. W przypadku konieczności wykonania dodatkowych badań lekarskich na danym stanowisku, koszt ponosi Fundusz Pracy.

  • Pracodawca stażyście musi zapewnić odzież oraz obuwie ochronne, jeśli takie wymagane jest na stanowisku „pracy".

  • Według prawa stażysta nie może "pracować" więcej niż osiem godzin dziennie, łącznie 40 godzin tygodniowo. Nie może on również "pracować" po godzinach (niepełnosprawny, który ma przyznane orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, może pracować do 7 godzin dziennie).

  • Stażysta z Urzędu Pracy nie ma możliwości skorzystania z urlopu wypoczynkowego, jednak za każde przepracowane 30 dni stażu należą się 2 dni wolnego.

 

 
 
Informacje o publikacji dokumentu