Aktywizacja osób po 29. roku życia pozostających bez pracy w powiecie skierniewickim i mieście Skierniewice (V)
Wiesława Wacławek
Opublikowane 02.01.19
1751 Wyświetleń
Powiatowy Urząd Pracy w Skierniewicach realizuje projekt „Aktywizacja osób po 29. roku życia w pozostających bez pracy w powiecie skierniewickim i mieście Skierniewice (V)" dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 Działanie VIII.1 Wsparcie aktywności zawodowej osób po 29. roku życia przez powiatowe urzędy pracy
Wartość projektu wynosi: 2 539 565,00 zł w tym: wkład krajowy 380 935,00 zł wkład Funduszu Europejskiego 2 158 630,00 zł
Okres realizacji projektu: 01.01.2019 r. - 31.12.2020 r.
Projekt skierowany jest do 187 osób po 29. roku życia pozostających bez pracy, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Skierniewicach jako osoby bezrobotne, które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, tj. :
- osób po 50. roku życia, - osób długotrwale bezrobotnych, - kobiet, - osób z niepełnosprawnościami, - osób o niskich kwalifikacjach*.
* zgodnie z WLWK 2014 osobami o niskich kwalifikacjach są osoby posiadające wykształcenie na poziomie do ISCED 3 włącznie, t.j.: osoby z wykształceniem na poziomie ponadgimnazjalnym.
Ponadto wsparciem w projekcie mogą zostać objęte osoby nie należące do żadnej z w/w grup, tj. bezrobotni mężczyźni w wieku 30-49 lat. Grupa ta nie może przekroczyć 20% wszystkich uczestników projektu, a udzielone jej wsparcie w projekcie ma prowadzić do rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia osób powyżej 29. roku życia pozostających bez pracy w powiecie skierniewickim i mieście Skierniewice.
Powiatowy Urząd Pracy w Skierniewicach realizować będzie w ramach projektu odpowiednio dobrane do potrzeb osób bezrobotnych usługi i instrumenty rynku pracy, o których mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Wsparcie w ramach projektu obejmuje: - identyfikacja potrzeb osób bezrobotnych, indywidualne plany działania dla wszystkich uczestników - poradnictwo zawodowe lub pośrednictwo pracy dla wszystkich uczestników - 187 osób - staże - 60 osób - wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy - 30 osób - jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej - 47 osób - prace interwencyjne – 50 osoby.
W ramach projektu założono efektywność zatrudnieniową:
dla osób w najtrudniejszej sytuacji, w tym osób w wieku 50 lat i więcej, kobiet, osób z niepełnosprawnościami, osób dłgotrwale bezrobotnych, osób z niskimi kwalifikacjami do poziomu ISCED 3 - na poziomie 42%,
dla osób nie należących do ww. grup - na poziomie 52%.
Projekt zakłada, iż po opuszczeniu programu 90 osób będzie pracowało (łącznie z pracującymi na własny rachunek).