POŚREDNICTWO PRACY - NA CZYM POLEGA? - Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu

POŚREDNICTWO PRACY - NA CZYM POLEGA?

Print Drukuj

 

POŚREDNICTWO PRACY – NA CZYM POLEGA?

Pośrednictwo pracy polega na:

 
Pośrednictwo pracy związane ze swobodnym przepływem pracowników na terenie państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, mogących korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi może być realizowane w ramach sieci EURES.
 
Pośrednictwo pracy realizowane przez powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy jest prowadzone nieodpłatnie, zgodnie z zasadami:

  • dostępności usług pośrednictwa pracy dla poszukujących pracy oraz dla pracodawców;

  • dobrowolności, oznaczającej wolne od przymusu korzystanie z usług pośrednictwa pracy;

  • równości, oznaczającej obowiązek udzielania wszystkim bezrobotnym i poszukującym pracy pomocy w znalezieniu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie lub orientację seksualną;

  • jawności, oznaczającej, że każde wolne miejsce pracy zgłoszone do urzędu pracy jest podawane do wiadomości bezrobotnym i poszukującym pracy.

OFERTY PRACY – GDZIE, JAKIE?

 
Oferta – to wolne od wymagań naruszających zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, w rozumieniu przepisów prawa pracy, zgłoszenie przez pracodawcę do powiatowego urzędu pracy co najmniej jednego wolnego miejsca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w określonym zawodzie lub specjalności w celu uzyskania pomocy w znalezieniu odpowiedniego pracownika
 
Jeżeli jesteś osobą zarejestrowaną jako bezrobotny, a urząd dysponuje ofertą odpowiedniej pracy dla ciebie, zostaniesz poinformowany o tej ofercie przez doradcę klienta i zostanie wydane ci skierowanie do pracodawcy na rozmowę.
 

Po rozmowie z pracodawcą jesteś zobowiązany do zwrócenia skierowania w oznaczonym przez urząd terminie.


Oferta innej pracy zarobkowej – oferta, która nie spełnia przynajmniej jednego z warunków przypisanych ofercie odpowiedniej pracy (powyżej), jest traktowana jako oferta innej pracy zarobkowej.

W przypadku, gdy urząd nie może przedstawić ci oferty odpowiedniej pracy, doradca klienta ma obowiązek poinformowania o możliwości zatrudnienia na ofertę innej pracy zarobkowej. Gdy odmówisz skorzystania z takiej propozycji nie będzie to skutkowało wykreśleniem z rejestru osób bezrobotnych.

Twoja zgoda na wystawienie skierowania na ofertę innej pracy zarobkowej skutkuje tym, że jesteś zobowiązany do spotkania z pracodawcą i rozliczenia skierowania po odbytym spotkaniu w wyznaczonym terminie.
 
Wszystkie oferty pracy dostępne w Powiatowych Urzędach Pracy znajdziemy na stronie oferty.praca.gov.pl.
 

RODZAJE OFERT PRACY

 
Urząd pracy przyjmuje od pracodawcy ofertę pracy i podaje ją do publicznej wiadomości jako ofertę otwartą lub zamkniętą.

Oferta otwarta to oferta pracy, w której pracodawca wyraził zgodę aby została upowszechniona wraz z jego danymi kontaktowymi.

Na ofertę otwartą możesz zgłosić się do pracodawcy samodzielnie, gdyż udostępnione przez pracodawcę dane kontaktowe dostępne są dla wszystkich bez ograniczeń.

Oferta zamknięta to oferta pracy, w której pracodawca zastrzegł swoje dane do wiadomości urzędu i tylko tych osób zarejestrowanych w urzędzie, które będą kierowane do niego przez urząd w związku ze zgłoszoną ofertą.

Jeżeli spełniasz określone wymagania postawione przez pracodawcę w ofercie pracy, na ofertę zamkniętą może skierować cię doradca klienta.
 

KIEDY URZĄD MOŻE ODMÓWIĆ PRZYJĘCIA OFERTY?

 
Urząd pracy nie musi akceptować każdej oferty pracy. Powiatowy Urząd Pracy może nie przyjąć oferty pracy, jeżeli pracodawca zawarł w niej wymagania, które naruszają zasadę równego traktowania w zatrudnieniu (określone w przepisach prawa pracy) i mogą dyskryminować kandydatów do pracy, w szczególności ze względu na: płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie lub orientację seksualną.
 

ILE RAZY MOŻNA ODMÓWIĆ PRZYJĘCIA PROPOZYCJI PRACY?

 
Osoba posiadająca status osoby bezrobotnej – zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – ma obowiązek m.in. przyjmowania propozycji odpowiedniej pracy. Jest to jeden z podstawowych obowiązków osoby bezrobotnej, których osoba ta powinna dopilnować, aby nie utracić swojego statusu.
 
Przez wyżej podane określenie „odpowiednia praca" należy rozumieć „zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, które podlegają ubezpieczeniom społecznym i do wykonywania których bezrobotny ma wystarczające kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe lub może je wykonywać po uprzednim szkoleniu albo przygotowaniu zawodowym dorosłych, a stan zdrowia pozwala mu na ich wykonywanie oraz łączny czas dojazdu do miejsca pracy i z powrotem środkami transportu zbiorowego nie przekracza 3 godzin, za wykonywanie których osiąga miesięczne wynagrodzenie brutto, w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy".
 
Wbrew powszechnej opinii, nie ma przepisu mówiącego o tym, że osoba bezrobotna może trzy razy odmówić propozycji pracy. Jeśli, bez uzasadnionej przyczyny, osoba bezrobotna odmówi przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy, zostanie pozbawiona statusu osoby bezrobotnej. Pozbawienie statusu bezrobotnego następuje od dnia odmowy na okres:
 

  • 120 dni w przypadku pierwszej odmowy,
  • 180 dni w przypadku drugiej odmowy,
  • 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy.

Powyższe wynika z art. 33. ust. 4. ustawy.
 
Pozbawienie statusu osoby bezrobotnej jest równoznaczne z utratą zasiłku dla bezrobotnych.
Zastrzeżenie, o którym mowa wyżej dotyczy bezrobotnego, który w okresie nie dłuższym niż 10 dni przebywa za granicą lub pozostaje w innej sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia, nie zostaje pozbawiony statusu bezrobotnego, jeżeli o zamierzonym pobycie za granicą lub pozostawaniu w sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia zawiadomił powiatowy urząd pracy. Zasiłek za ten okres nie przysługuje. Całkowity okres zgłoszonego pobytu za granicą oraz braku gotowości do pracy z innego powodu nie może przekroczyć łącznie 10 dni w okresie jednego roku kalendarzowego.
 

FORMA ZGŁOSZENIA PODJĘCIA PRACY

 
Kto informuje urząd pracy o podjęciu pracy przez bezrobotnego, pracodawca czy bezrobotny? W jakim terminie należy wysłać informację do urzędu?
 
Osoba bezrobotna, która podejmuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową (umowa o pracę, umowa zlecenie czy umowa o dzieło) powinna poinformować o tym urząd pracy w terminie 7 dni. Obowiązek informacyjny należy spełnić niezależnie od tego, jak długo podpisana umowa będzie obowiązywała.
 
O podjęciu pracy można poinformować urząd elektronicznie korzystając ze strony praca.gov.pl lub skrzynki e-mailowej. Informację można złożyć również w formie papierowej osobiście w siedzibie urzędu lub przesłać ją pocztą tradycyjną. Przesłanie informacji o podjęciu pracy jest równoznaczne z wyrejestrowaniem z urzędu pracy.
 
Analogiczny obowiązek informacyjny pojawia się w sytuacji, gdy zarejestrowany bezrobotny otwiera działalność gospodarczą.
 

OBOWIĄZKOWE WIZYTY U DORADCY KLIENTA

 
Jeśli nie możesz przyjść na wizytę koniecznie powiadom o tym Urząd. Konsekwencją niezgłoszenia się na wizytę jest wyrejestrowanie z Urzędu Pracy.

Niezgłoszenie się w wyznaczonym terminie i nie powiadomienie w ciągu 7 dni o uzasadnionej przyczynie nieobecności powoduje pozbawienie statusu osoby bezrobotnej (wyrejestrowanie z Urzędu) na okres:
◦ 120 dni w przypadku pierwszego niestawiennictwa,
◦ 180 dni w przypadku drugiego niestawiennictwa,
◦ 270 dni w przypadku trzeciego niestawiennictwa.
 

JAK USPRAWIEDLIWIĆ NIEOBECNOŚĆ NA WIZYCIE?


Usprawiedliwieniem nieobecności na wyznaczonym terminie jest:

  • „zwolnienie lekarskie" na druku ZUS ZLA —  druk jest wysyłany do Urzędu drogą elektroniczną, nie ma konieczności dostarczania go do Urzędu,

  • zaświadczenie ze szpitala, ośrodka informujące o przebywaniu osoby na długotrwałym leczeniu. Zaświadczenie wystawia lekarz na prośbę osoby bezrobotnej. Powinno ono zawierać datę rozpoczęcia leczenia z adnotacją w dacie do: w trakcie leczenia lub nadal.

  • zaświadczenie z instytucji np. z sądu, policji potwierdzające konieczność stawienia się w danym dniu. W tym wypadku do Urzędu należy zgłosić się w następnym dniu roboczym wraz z zaświadczeniem.
     

Zaświadczenie należy dostarczyć w ciągu 7 dni do Urzędu. Podobnie jak podjęcie pracy możesz to zrobić elektronicznie korzystając ze strony praca.gov.pl lub skrzynki e-mailowej. Złożyć również w formie papierowej osobiście w siedzibie urzędu lub przesłać pocztą tradycyjną. 

 

CO ZROBIĆ, GDY Z INNYCH PRZYCZYN NIE MOGĘ ZGŁOSIĆ SIĘ NA WIZYTĘ W URZĘDZIE?


Każdej osobie bezrobotnej przysługuje do 10 dni braku gotowości do podjęcia pracy w okresie jednego roku kalendarzowego (liczą się dni kalendarzowe, a nie dni robocze). W czasie braku gotowości osoba zachowuje status osoby bezrobotnej, ale otrzymuje pomniejszoną proporcjonalnie do liczby wykorzystanych dni braku gotowości kwotę zasiłku (o ile posiada do niego prawo).
Można wykorzystać 10 dni łącznie albo zgłosić jeden lub kilka dni w zależności od potrzeb.

 

Brak gotowości należy zgłosić przed wyznaczonym obowiązkowym terminem wizyty w Urzędzie. Nie jest konieczne podawanie powodu braku gotowości do podjęcia pracy.


CO POWINNO ZAWIERAĆ ZGŁOSZENIE:

  • dane osobowe (imię i nazwisko oraz pesel lub datę urodzenia),

  • okres na jaki zgłaszana jest niegotowość (od dnia – do dnia).

 
Zgłoszenie wysyłamy w formie opisanej powyżej.
 


Nowe spojrzenie na wsparcie przedsiębiorczości

Projekt pilotażowy, wspierający lokalną przedsiębiorczość, finansowany ze środków rezerwy Funduszu Pracy

Wsparcie zawodowe osób młodych w dobie pandemii

Wsparcie zawodowe osób młodych w dobie pandemii - projekt realizowany w ramach Poddziałania 1.2.1 PO WER

Wejdź do gry, bądź aktywny zawodowo

Wejdź do gry, bądź aktywny zawodowo Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 7.1.1 Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez pracy na...

Kwalifikacje i doświadczenie perspektywą na zatrudnienie

Kwalifikacje i doświadczenie perspektywą na zatrudnienie Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 7.1.3 Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i...

5,3%Stopa bezrobocia w Polsce  

Stan na koniec marca 2025 r.

wykres statystyki

  • 1.662,00 zł Podstawowy zasiłek dla bezrobotnych
  • 1.994,40 zł Stypendium dla bezrobotnego w okresie odbywania szkolenia
  • 831,00 zł Dodatek aktywizacyjny
  • do 50.863,26 zł Środki dla bezrobotnego na podjęcie działalności gospodarczej
Artykuły prawne

Zobacz akty prawne dotyczące bezrobocia i promocji zatrudnienia

Zobacz

Wsparcie zawodowe osób młodych w dobie pandemii

Wsparcie zawodowe osób młodych w dobie pandemii - projekt realizowany w ramach Poddziałania 1.2.1 PO WER

Wejdź do gry, bądź aktywny zawodowo

Wejdź do gry, bądź aktywny zawodowo Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 7.1.1 Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez pracy na...

Kwalifikacje i doświadczenie perspektywą na zatrudnienie

Kwalifikacje i doświadczenie perspektywą na zatrudnienie Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 7.1.3 Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i...

Inwestycja w siebie

Inwestycja w siebie Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 7.1.3 Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez zatrudnienia   INFORMACJE...

Zobacz informacje na temat obsługi niepełnosprawnych.

Zobacz informacje na temat obsługi niepełnosprawnych.

Zobacz

ADRES:  41-200 Sosnowiec, ul. Rzeźnicza 12
TELEFON:  32 297 87 00
REJESTRACJA
/ZASIŁKI
/ZAŚWIADCZENIA:
 32 297 87 63
USŁUGI RYNKU PRACY:  32 297 87 77
E-MAIL:  kaso@praca.gov.pl
NIP:  644-109-71-73
BIP:  http://pup.sosnowiec.ibip.pl/public/
GODZINY OTWARCIA:  pon-pt 7:30 - 15:30
OBSŁUGA KLIENTA:  pon-pt 8:00 - 15:00