Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w mieście Sosnowiec (V)

Print Drukuj

Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w mieście Sosnowiec (V)

Projekt realizowany był przez Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój
Oś priorytetowa I Osoby młode na rynku pracy
Działanie 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy
Poddziałanie 1.1.1. Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego
Okres realizacji: 01.01.2021 r. – 31.12.2022 r.

Celem projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia pozostających bez pracy w mieście Sosnowiec.
Realizowane przedsięwzięcie zakładało osiągnięcie efektu w postaci podjęcia zatrudnienia przez osoby, które uczestniczyły w formach wsparcia uwzględnionych w projekcie
Wartość projektu na 2 lata jego realizacji (2021-2022): 7.692.168,04 zł (w tym środki unijne: 6.482.959,23 zł).
 
KRYTERIA KWALIFIKOWALNOŚCI
Projekt skierowany był do osób, które spełniają poniższe kryteria obowiązkowe
Obowiązkowe Dodatkowe
1. wiek 18-29 lat (do dnia 30 urodzin);

2. status osoby bezrobotnej zarejestrowanej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sosnowcu;

 

1. przynależność do kategorii NEET, tzn. osoba, która nie pracuje, nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym, nie uczestniczy w szkoleniu finansowanym ze środków publicznych w ciągu ostatnich 4 tygodni, licząc od dnia przystąpienia do projektu (dotyczy 60% Uczestników i Uczestniczek objętych wsparciem w ramach projektu);

2. przynależność do jednej z grup osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, tj. osób z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotnych*, posiadających niskie kwalifikacje** lub byłych Uczestników i Uczestniczek projektów realizwanych w ramach Celu Tematycznego 9 (dotyczy 20% Uczestników i Uczestniczek objętych wsparciem w ramach projektu).


* osoba długotrwale bezrobotna, tj.:
- w przypadku osób do 25 roku życia, osoba pozostająca bez zatrudnienia nieprzerwanie przez okres ponad 6 miesięcy (wliczając faktyczny czas pozostawania bez zatrudnienia, również przed rejestracją w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sosnowcu, z wyłączeniem okresów stażu i przygotowania zawodowego dorosłych);
- w przypadku osób powyżej 25 roku życia, osoba pozostająca bez zatrudnienia nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy (wliczając faktyczny czas pozostawania bez zatrudnienia przed rejestracją w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sosnowcu, z wyłączeniem okresów stażu i przygotowania zawodowego dorosłych);

** osoba posiadająca niskie kwalifikacje - osoby z wykształceniem do ISCED 3 włącznie (nie obejmuje osób z wykształceniem policealnym / pomaturalnym oraz wyższym).

Wsparcie udzielane w ramach projektu realizowane było zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Obligatoryjnymi elementami ścieżki pomocowej były: przygotowanie Indywidualnego Planu Działalnia (IPD) oraz usługi pośrednictwa i poradnictwa zawodowego.

Formy wsparcia realizowane w projekcie: staże zawodowe, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, bony na zasiedlenie, refundacje kosztów wyposażenia lub doposażenia miejsc pracy.

W wyniku realizacji przedsięwzięcia:
  • udzielono wsparcia łącznie 308 osobom,
  • 148 osobom udzielone zostały dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
  • 139 osób skorzystało ze staży zawodowych,
  • 17 osobom zostały wypłacono środki pomocy finansowej w formie bonu na zasiedlenie,
  • 6 osób zostało zatrudnionych na stanowiskach pracy objętych refundacją kosztów ich wyposażenia,
  • 103 osoby podjęły zatrudnienie wkrótce po zakończeniu udziału w projekcie.
Informacje o publikacji dokumentu