Projekt „Aktywizacja osób bezrobotnych w wieku 30 + zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sosnowcu (IV)"
Projekt realizowany był przez Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020Oś priorytetowa VII Regionalny rynek pracy Działanie 7.2 Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez zatrudnienia.
Okres realizacji: 01.01.2019r. – 31.12.2022r.
KRYTERIA KWALIFIKOWALNOŚCI Projekt skierowany był do osób, które spełniają poniższe kryteria | |
Obowiązkowe | Dodatkowe |
1. wiek powyżej 30 roku życia (ukończone 30 lat); 2. status osoby bezrobotnej zarejestrowanej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sosnowcu; 3. ustalony I lub II profil pomocy; 4. przynależność do jednej z grup osób bezrobotnych, wskazanych w kryteriach dodatkowych. | 1. grupa bezrobotnych kobiet; 2. grupa osób długotrwale bezrobotnych - pozostających bez zatrudnienia nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy (wliczając faktyczny czas pozostawania bez zatrudnienia przed rejestracją w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sosnowcu); 3. grupa niepełnosprawnych osób bezrobotnych; 4. grupa osób bezrobotnych o niskich kwalifikacjach - posiadających wykształcenie niższe niż pomaturalne / policealne. |
Informacje ogólne
Wsparcie udzielane w ramach projektu realizowane było zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1265 z późn. zm. i 1149)
Obligatoryjnymi elementami wsparcia były: ustalenie profilu pomocy, przygotowanie Indywidualnego Planu Działania (IPD) oraz usługi pośrednictwa pracy lub poradnictwa zawodowego.Formy wsparcia realizowane w projekcie: staże zawodowe, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, szkolenia z przedsiębiorczości, refundacja kosztów doposażenia / wyposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego.
Wartość projektu: 17 662 825,17 zł, w tym wartość dofinansowania ze środków UE: 15 013 401.39 zł.
W projekcie wzięło udział łącznie 678 bezrobotnych mieszkańców i mieszkanek miasta Sosnowca, z których 394 osoby uzyskały wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej, 146 osób uczestniczyło w stażach zawodowych, natomiast 131 osób uzyskało zatrudnienie na doposażonych stanowiskach pracy. Dodatkowo 140 osób zostało objętych szkoleniami z zakresu zakładania i prowadzenia własnej firmy, które stanowiły uzupełnienie jednorazowych środków udzielanych na ten cel. Łącznie 614 Uczestników i Uczestniczek projektu podjęło zatrudnienie bądź rozpoczęło własną działalność gospodarczą bezpośrednio po zakończeniu swojego uczestnictwa w przedsięwzięciu.