- Zatrudnianie obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii - unijne pośrednictwo pracy EURES
- Zatrudnienie obywateli państw trzecich w Polsce
- Zezwolenia na pracę
- Zezwolenia na pracę sezonową
- Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę
- Praca bez zezwolenia
- Powierzenie pracy na podstawie oświadczenia
- Powierzenie pracy na podstawie powiadomienia
- Obowiązki pracodawcy
- Ważne kontakty i linki
- Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy - Nowa sprawa/kontynuacja
Zatrudnianie cudzoziemców - Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu
Zatrudnianie niepełnosprawnych
Zatrudnianie cudzoziemców
Informacje szczegółowe urzędu
INFORMACJA STAROSTY
Informacja starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy, sporządzoną z uwzględnieniem pierwszeństwa dostępu do rynku pracy dla obywateli polskich oraz cudzoziemców, o których mowa w art. 87 ust. 1 pkt 1-11 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, (Dz. U. z 2023r. poz. 735, z późn. zm.), wydawana jest przez:
-
Starostę właściwego ze względu na główne miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca
-
Starostę właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy, jeżeli specyfikacja pracy uniemożliwia wskazanie głównego miejsca jej wykonywania,
-
Starostę właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy użytkownika, jeżeli oferta dotyczy pracy tymczasowej i ze względu na jej specyfikę nie sposób wykazać głównego miejsca jej wykonywania.
Wykaz zawodów, w przypadku których wojewoda wydaje zezwolenie na pracę bez konieczności uzyskania informacji starosty, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 czerwca 2018, zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia przypadków, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca jest wydawane bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców (Dz.U. z 29 czerwca 2018r., Poz. 1264)
Informacja starosty… wydawana jest w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia oferty pracy w powiatowym urzędzie pracy, jeżeli z analizy rejestrów bezrobotnych i poszukujących pracy nie wynika, że istnieje możliwość zorganizowania rekrutacji i nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia oferty pracy w przypadku organizowania rekrutacji wśród bezrobotnych i poszukujących pracy.
W przypadku złożenia ofert pracy w celu uzyskania ww. dokumentu dla pracowników wykonujących prace proste (np. pracownik fizyczny, robotnik magazynowy, pracownik pomocniczy, robotnik gospodarczy, robotnik budowlany, salowa, sprzątaczka, pomoc kuchenna, itp.), magazynier, pracownik produkcji, monter , itp. istnieje możliwość zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy.
Oferty pracy złożone w celu uzyskania informacji starosty, przyjmowane są za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej praca.gov.pl
Jeżeli oferta zawiera braki formalne lub wymaga złożenia wyjaśnień, drogą mailową /telefonicznie tut. Urząd kontaktuje się z pracodawcą w celu uzupełnienia braków/ naniesienia korekt/złożenia wyjaśnień, itp. Wobec powyższego oferta pracy jest wprowadzana do systemu z dniem otrzymania od pracodawcy pisemnej odpowiedzi na poruszone kwestie lub po złożeniu nowej (uwzględniającej wyjaśnienia) oferty i od tego momentu biegnie czas jej obowiązywania.
Pracodawca jest zobowiązany do niezwłocznego udzielenia informacji zwrotnej dotyczącej nieprawidłowości zawartych w ofercie pracy. W przypadku braku odpowiedzi oferta pracy pozostaje bez rozpatrzenia.
Do realizacji nie są przyjmowane oferty pracy ze wskazanym miejscem wykonywania pracy cudzoziemca pod adresem tzw. „wirtualnego biura".
Informujemy, że analizie poddawana jest min.:
-
wysokość proponowanego wynagrodzenia w odniesieniu do wysokości wynagrodzenia w takim samym lub porównywalnym zawodzie lub rodzaju pracy w oparciu o stawki proponowane na lokalnym rynku pracy, w tym stawki proponowane przez wnioskodawcę,
-
zasadność wymagań podanych w ofercie względem rodzaju pracy/stanowiska, którego dotyczy zgłoszona oferta.
-
podstawa wykonywania pracy
-
w przypadku umów o pracę, pracodawca ma obowiązek podać godziny pracy, a zatrudnienie w częściowym wymiarze etatu winno zawierać uzasadnienie konieczność zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy.
-
zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia, wymaga podania liczby godzin pracy w tygodniu lub miesiącu
-
zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło każdorazowo skutkuje oceną zasadności jej zgłoszenia. Zgłaszając ofertę pracy na podstawie umowy o dzieło obowiązkowo należy podać czas trwania umowy oraz wartość dzieła.
-
Dodatkowo:
-
Każdorazowo podmioty gospodarcze działające jako agencje pracy i agencje pracy tymczasowej zobowiązani są do wskazania pracodawcy użytkownika wraz z NIP
-
zgłaszając zapotrzebowanie na pracowników związanych z branżą budowlaną pracodawcy zobowiązani są do zamieszczenia w ofercie pracy aktualnych adresów budowy (miejsca wykonywania pracy), wpisania danych kontaktowych podmiotów zlecających roboty budowlane oraz nr NIP. W przypadku wątpliwości tut. Urząd może zobowiązać wnioskodawcę do dostarczenia/przesłania poświadczeń podwykonawstwa.
-
W przypadku chęci zatrudnienia pracowników związanych z branżą gastronomiczną, wymagane jest wskazanie nazwy, adresu restauracji / baru / lokalu oraz NIP.
-
Powiatowy urząd pracy nie może przyjąć oferty pracy, jeżeli pracodawca zawarł w ofercie pracy wymagania, które naruszają zasadę równego traktowania w zatrudnieniu w rozumieniu przepisów prawa pracy i mogą dyskryminować kandydatów do pracy, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie lub orientację seksualną (Art. 36 ust. 5e ww. Ustawy).
Wszelkie wątpliwości związane z: rodzajem umowy; proponowaną stawką wynagrodzenia; wymaganiami, ilością złożonych ofert pracy oraz miejsc pracy itp. zostaną zawarte w treści informacji starosty.
Z uwagi na obiekcje związane z faktycznym zatrudnianiem cudzoziemców, zgłaszane przez placówki Straży Granicznej, oddziały ZUS, PIP oraz US - każdorazowo ponadprzeciętna liczba składanych przez pracodawcę ofert pracy w odniesieniu do proponowanych stanowisk oraz wnioskowanej liczby miejsc pracy w konsekwencji skutkuje skierowaniem do ww. instytucji wniosków o dokonanie kontroli w zakresie: legalności zatrudnienia cudzoziemców, podatkowym oraz ubezpieczeń społecznych.
Zgłaszając ofertę pracy należy pisemnie określić sposób odbioru dokumentów.
Jeżeli strona reprezentowana jest przez pełnomocnika, należy przed złożeniem wniosku dostarczyć oryginał lub urzędowo poświadczoną kopię upoważnienia.
Oryginał lub urzędowo poświadczoną kopię upoważnienia należy przesłać na adres: Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu ul. Rzeźnicza 12, 41- 200 Sosnowiec.
Kontakt pok.314
kmakowska@pup.sosnowiec.pl
mwesolowska@pup.sosnowiec.pl
tel.: 32 2978744, 32 2978745
Menu Display
- Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- Niskie Podatki
-
Tarcza antykryzysowa COVID-19
- Dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw (PKD 56.30.Z, 93.29.A lub 93.29.Z)
- Dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw - Sklepiki szkolne (15zze4a)
- Dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw określonych branż (rozp. rozdz. 3)
- Pożyczka dla mikroprzedsiębiorcy (art.15zzd)
- Pożyczka dla organizacji pozarządowych (art.15zzda)
- Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych (art.15zzc)
- Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców (art.15zzb)
- Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych (art.15zze)
- Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla kościelnej osoby prawnej (art.15zze2)
- Dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw określonych branż (art.15zze4)
- Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy FGŚP - sklepiki szkolne (art.15gga1)
- Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy z określonych branż FGŚP (art.15gga)
- Rozliczenie wniosku w zakresie otrzymanych środków na ochronę miejsc pracy z określonych branż FGŚP (art.15gga)
- Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy FGŚP (art.15g)
- Rozliczenie z otrzymanych środków na ochronę miejsc pracy z FGŚP (art.15g)
- Dofinansowanie ze środków FGŚP do wynagrodzeń pracowników zabytków lub infrastruktury z nim związanej (art.15ga)
- Świadczenia ze środków FGŚP na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników nieobjętych przestojem (art.15gg)
- Rozliczenie wniosku w zakresie otrzymanych środków na ochronę miejsc pracy z FGŚP na podstawie art.15gg
- Dane kontaktowe do pracowników PUP i WUP udzielających informacji o wsparciu
- Pomoc w poszukiwaniu kandydatów do pracy
- Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji pracowników i kandydatów do pracy
-
Wsparcie tworzenia miejsc pracy
- Pomoc oferowana przez Doradcę Klienta
- Prace interwencyjne
- Roboty publiczne
- Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy
- Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy
- Jednorazowa refundacja składek na ubezpieczenia społeczne
- Świadczenie aktywizacyjne
- Bon zatrudnieniowy
- Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego w wieku 50+
- Grant na telepracę
- Zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy oraz składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnionych bezrobotnych do 30 roku życia
- Zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy za zatrudnione osoby powyżej 50 roku życia
- Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne za bezrobotnych do 30 roku życia
- Prace społecznie użyteczne
- Zwrot części albo całości kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne
- Obowiązki pracodawcy
-
Zatrudnianie niepełnosprawnych
- Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej
- Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej
- Zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy
- Zwrot kosztów szkolenia pracownika niepełnosprawnego
- Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych
- Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
-
Zatrudnianie cudzoziemców
- Zatrudnianie obywateli państw UE/EOG i Szwajcarii – unijne pośrednictwo pracy EURES
- Zatrudnienie obywateli państw trzecich w Polsce
- Zezwolenia na pracę
- Zezwolenia na pracę sezonową
- Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę
- Praca bez zezwolenia
- Powierzenie pracy na podstawie oświadczenia
- Powierzenie pracy na podstawie powiadomienia
- Obowiązki pracodawcy
- Zmiany do ustawy
- Ważne kontakty i linki
- Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego, w tym bezrobotnego skierowanego przez powiatowy urząd pracy