Aktualności

Q&A // STAŻ

 
STAŻ W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

 

 

CZYM JEST STAŻ ?
Staż jest to nabywanie przez osobę bezrobotną umiejętności praktycznych do wykonywania pracy, poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy, bez nawiązywania stosunku pracy między pracodawcą a skierowaną na staż osobą bezrobotną (odbywa się na podstawie umowy zawartej między organizatorem stażu i starostą).
Staż jest dla wielu osób szansą na zdobycie doświadczenia w danym charakterze pracy. Dodatkowo mogą liczyć na wynagrodzenie, które jest wypłacane terminowo.

 

KTO MOŻE ZOSTAĆ ORGANIZATOREM STAŻU?
- przedsiębiorca (nie zatrudniający pracowników)
- pracodawca (chociażby nie posiadał osobowości prawnej)
- osoba fizyczna (jeżeli zatrudnia lub ma zamiar zatrudnić, co najmniej jednego pracownika)

 

CZY MOŻNA WSKAZAĆ KANDYDATA NA STAŻYSTĘ?
Składając wniosek, można wskazać imię i nazwisko osoby bezrobotnej, którą chce się przyjąć na staż

 

CZY OBOWIĄZUJE REJONIZACJA?
Można starać się o stażystę z innego Urzędu niż macierzysty względem miejsca siedziby czy oddziału firmy organizatora stażu. Czyli prowadząc firmę w Katowicach, możesz starać się o pracownika np. z Chorzowa.

 

CZY NA STAŻ MOŻE ZOSTAĆ SKIEROWANA OSOBA, KTÓRA JUŻ PRACOWAŁA W DANEJ FIRMIE?
Nie można skierować na staż kogoś, kto już wcześniej był zatrudniony lub odbywał staż (u tego samego organizatora na tym samym stanowisku), przygotowanie zawodowe w miejscu pracy lub przygotowanie zawodowe dorosłych u danego pracodawcy.

 

ILE TRWA UMOWA STAŻOWA?
Starosta może skierować bezrobotnego do odbycia stażu przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy, a w przypadku gdy bezrobotny nie ma ukończonego 30. roku życia na okres do 12 miesięcy.

ILU STAŻYSTÓW MOGĘ PRZYJĄĆ NA STAŻ W TYM SAMYM CZASIE?
U organizatora stażu, który:

  • jest pracodawcą – staż mogą odbywać jednocześnie bezrobotni w liczbie nieprzekraczającej liczby zatrudnionych pracowników w dniu składania wniosku w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy

  • nie jest pracodawcą – staż może odbywać jeden bezrobotny
     

CZY STAŻ TO ZATRUDNIENIE?
Staż nie jest formą zatrudnienia.

 

CZY STAŻYŚCIE NALEŻY SIĘ WYNAGRODZENIE PODCZAS REALIZACJI STAŻU?
Organizator stażu zyskuje „pracownika", któremu nie wypłaca wynagrodzenia – osobie bezrobotnej w czasie odbywania stażu przysługuje stypendium wypłacane przez starostę, bo staż z urzędu pracy to nie wolontariat. Państwo w całości finansuje wynagrodzenie stażystów za pomocą środków unijnych lub Funduszu Pracy.

 

KIEDY WYPŁACANE JEST STYPENDIUM STAŻOWE?
Podstawą wypłaty stypendium  jest dostarczenie do piątego dnia każdego miesiąca do urzędu pracy listy obecności podpisanej przez skierowanego na staż bezrobotnego oraz organizatora. Stypendium wypłacane jest każdego 14 dnia danego miesiąca (gdy wypada on w dzień wolny od pracy to w poprzedzający go dzień roboczy).

 

ILE WYNOSI STYPENDIUM PODCZAS STAŻU?
Stażyście przysługuje comiesięczne stypendium w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych — reguluje to art. 53 ustawy z dn. 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

 

DO KIEDY NALEŻY ZŁOŻYĆ LISTĘ OBECNOŚCI STAŻYSTY ZA DANY MIESIĄC?
Przedsiębiorca zatrudniający stażystę ma obowiązek dostarczania do piątego dnia każdego miesiąca do urzędu pracy listy obecności podpisanej przez skierowanego na staż bezrobotnego.

 

JAKIE OBOWIĄZKI MA ORGANIZATOR STAŻU?

  • zapoznaje stażystę z programem stażu, z jego obowiązkami i uprawnieniami,

  • zapewnia stażyście profilaktyczną ochronę zdrowia, tak jak swoim pracownikom,

  • szkoli stażystę w zakresie bhp, ppoż. i zapoznaje go z regulaminem pracy,

  • przydziela stażyście na zasadach przewidzianych dla pracowników odzież i obuwie robocze, niezbędne środki ochrony i higieny,

  • jest zobowiązany niezwłocznie (nie później niż w ciągu siedmiu dni) poinformować starostę, jeżeli staż został przerwany, o każdym dniu nieusprawiedliwionej nieobecności stażysty i wszystkich innych zdarzeniach istotnych dla realizacji programu,

  • na wniosek osoby bezrobotnej odbywającej staż jest zobowiązany udzielić jej dwóch dni wolnych za każde 30 dni kalendarzowe odbywania stażu (za ostatni miesiąc jest zobowiązany udzielić dwóch dni wolnych przed terminem ukończenia stażu), warto również pamiętać o tym, że w związku z tym, że staż nie jest formą zatrudnienia w rozumieniu przepisów Kodeksu Pracy, podczas odbywania stażu osobie bezrobotnej nie przysługuje urlop bezpłatny, okolicznościowy ani na żądanie,

  • po zakończeniu stażu jest zobowiązany wydać stażyście pisemną opinię zawierającą informacje o zadaniach, jakie realizował i umiejętnościach praktycznych, jakie uzyskał w trakcie stażu. Starosta wyda stażyście zaświadczenie o odbyciu stażu,

  • nie jest upoważniony do wypłacania stażyście wynagrodzenia, dodatkowych świadczeń, nagród, itp.

STAŻ A CHOROBA – KTO UBEZPIECZA STAŻYSTĘ?
Stażysta może pójść na zwolnienie lekarskie. W takim wypadku musi zawiadomić zarówno pracodawcę, jak i urząd pracy. Zawiadomienie urzędu powinno nastąpić w terminie maksymalnie 2 dni od daty wystawienia L4 (na zwolnieniu powinien znaleźć się NIP urzędu pracy)

Jeśli stażysta w czasie stażu pójdzie na zwolnienie lekarskie, to zachowuje w tym czasie prawo do pełnego stypendium stażowego. Jest ono wypłacane przez powiatowy urząd pracy, który skierował go na staż, a nie przez ZUS, tak jak w przypadku zasiłku chorobowego wynikającego z niezdolności do pracy pracownika.

L4 w czasie stażu nie ma zatem wpływu na wysokość stypendium stażowego. Należy jednak pamiętać, że niezdolność do pracy spowodowana długotrwałym zwolnieniem lekarskim może skutkować przerwaniem stażu.
 

CZY STAŻYŚCIE PRZYSŁUGUJE URLOP?
Jak najbardziej (choć nie jest to normalny urlop pracowniczy). Wymiar urlopu na stażu z urzędu pracy to 2 dni wolne za każde 30 dni kalendarzowych. Jest to urlop płatny, za który przysługuje takie samo stypendium jak za normalny dzień pracy. Nie oznacza to jednak, że koniecznym jest co miesiąc brać wolne — ten czas można bowiem „zaoszczędzić" i np. wziąć 6 dni urlopu po 3 miesiącach (oczywiście w porozumieniu z pracodawcą).
Dni wolne, udzielone są stażyście na jego wniosek, najpóźniej do zakończenia stażu.

 

JAKI JEST WYMIAR CZASU PRACY STAŻYSTY ODBYWAJĄCEGO STAŻ?
Stażysta z PUP nie może pracować dłużej niż 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo. Ponadto staż nie może odbywać się w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej ani w nadgodzinach, chyba że urząd pracy wyrazi zgodę na taką pracę ze względu na charakter pracy w danym zawodzie wymagający takiego rozkładu czasu pracy.

 

CZY STAŻ Z URZĘDU PRACY WLICZA SIĘ DO STAŻU PRACY?
Tak, staż z urzędu pracy wlicza się do:

  • emerytury

  • urlopu

  • stażu pracy
     

PRZERWANIE STAŻU – NA WNIOSEK STAŻYSTY:
Tak. Należy jednak podać urzędnikowi powód decyzji o zakończeniu stażu z urzędu pracy. Rezygnacja bez powodu jest podstawą do utraty statusu bezrobotnego (oraz związanych z tym przywilejów) na 120, 180 lub 270 dni — w zależności od tego, która to rezygnacja.
Rezygnacja ze stażu bez konsekwencji jest możliwa w następujących przypadkach:

  • z powodu podjęcia innej pracy — wtedy wystarczy zrezygnować ze stażu i podpisać umowę z innym pracodawcą

  • jeśli staż nie spełnia oczekiwań (np. zakres zadań zawodowych nie pokrywa się z realiami) — w takiej sytuacji można złożyć pisemną rezygnację

  • gdy warunki zdrowotne nie pozwalają na wykonywanie obowiązków służbowych
     

PRZERWANIE STAŻU – NA WNIOSEK ORGANIZATORA:
Starosta na wniosek organizatora może pozbawić stażystę możliwości ukończenia stażu, jeżeli:

  • będzie miał więcej niż jeden dzień nieusprawiedliwionej nieobecności lub

  • naruszy regulamin pracy, np. stawi się do pracy pod wpływem alkoholu lub

  • jego usprawiedliwiona nieobecność uniemożliwi zrealizowanie programu stażu.\
     

PRZERWANIE STAŻU – Z URZĘDU:
Starosta na wniosek stażysty lub z urzędu ( np. w wyniku kontroli) może rozwiązać umowę o odbycie stażu w przypadku niezrealizowania przez organizatora programu stażu lub niedotrzymania warunków jego odbywania, oczywiście po uprzednim wysłuchaniu organizatora stażu.

 

ORGANIZATOR STAŻU A OPIEKUN STAŻYSTY
Organizator stażu i opiekun stażysty to dwie różne role w procesie stażowym.

W niektórych przypadkach jedna osoba może pełnić obie te funkcje, czyli być zarówno organizatorem stażu, jak i opiekunem stażysty. W mniejszych firmach może to być bardziej powszechne, gdzie jedna oddelegowana osoba lub niewielki zespół zajmuje się całością procesu stażowego.
Warto zauważyć, że specyfiki organizacji mogą wpływać na to, jak te role są zdefiniowane i jakie zadania są im przydzielane.

Poniżej przedstawiamy ogólne różnice pomiędzy tymi funkcjami.

Organizator stażu:

  • Organizator stażu ma obowiązek zapoznania bezrobotnego z programem stażu oraz jego obowiązkami oraz uprawnieniami.

Opiekun stażysty:

  • To pracownik firmy, który jest odpowiedzialny za bezpośrednie wsparcie i kierowanie stażystą podczas trwania stażu.
  • Opiekun stażysty pełni rolę mentora, udziela wskazówek, przekazuje wiedzę branżową i pomaga stażystom zintegrować się w firmie.
  • Jego zadaniem jest również ocena postępów stażysty, udzielanie informacji zwrotnej i wspieranie rozwoju zawodowego.

Podsumowując:
Zakład pracy powinien oddelegować jednego lub więcej pracowników do opieki nad stażystą. Opiekunem stażysty może być również sam organizator stażu.


 
NIE ZNALAZŁEŚ "SWOJEGO" PYTANIA?
ŚMIAŁO PISZ NA PODANY E-MAIL, A MY NIEZWŁOCZNIE DODAMY JE DO NASZEGO Q&A!


promocja@pup.sosnowiec.pl 

 
 
 
Informacje o publikacji dokumentu