Od maja 2023 roku obowiązuje Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 dotycząca wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości poprzez przejrzystość wynagrodzeń i mechanizmy egzekwowania. Polska, podobnie jak inne państwa członkowskie, ma czas na pełne wdrożenie przepisów do 2026 roku.
Nowe regulacje nakładają na pracodawców konkretne obowiązki, w szczególności:
-
konieczność podawania widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę,
-
prawo kandydatów do poznania przewidywanego wynagrodzenia już na etapie rekrutacji,
-
obowiązek raportowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w organizacjach zatrudniających powyżej 100 pracowników.
Celem dyrektywy jest zmniejszenie luki płacowej między płciami oraz zapewnienie większej przejrzystości i uczciwości na rynku pracy. Transparentność wynagrodzeń przynosi szereg korzyści, takich jak zwiększenie zaufania w miejscu pracy, poprawa reputacji pracodawcy oraz zmniejszenie ryzyka występowania ukrytej dyskryminacji płacowej.
W związku z nadchodzącymi zmianami, organizacje powinny już teraz analizować swoje struktury wynagrodzeń oraz dostosować procedury rekrutacyjne do nowych wymagań prawa.
Rynek pracy zmierza ku większej otwartości, a transparentność stanie się kluczowym elementem budowania konkurencyjności firm.